bociany czysta woda siatka slonce kanu wedkarz Rotator 1 Rotator 2 Rotator 3
Podlasie i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
       NOCLEGI Sejny i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
      Agroturystyka Podlaskie
       NOCLEGI Suwałki i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
Nietypowo, lutowo - lodowo na Berżniku

Nietypowo, lutowo - lodowo na Berżniku

Data: 06-02-2018

Nie przypominam sobie takiej sytuacji, by w lutym na naszym Berżniku nie było lodu. To znaczy jest, ale tylko na części jeziora. Ploso główne faluje - tam głębokość Berżniaka sięga 43 metrów. Woda połyskuje też tam gdzie dno jest nawet około 20 metrów poniżej lustra. Taki stan "zlodowacenia" utrzymuje się na połowie długości jeziora ( 3 km). Zachodnia część zbiornika w całości skuta, bo jest wąsko, bardziej wyniosły teren dookoła i mocno wysłonięta część wody od wiatru, chociaż w tej części też jest głęboczek na 38 metrów - jak studnia.

Z rozmowy z jednym  wytrawnym tutejszym wędkarzem wynikało że, na Sejneńszczyźnie z ponad 100 jezior naprawdę bezpieczne do wędkowania są tylko trzy jeziora (jedno PZW Białystok i dwa dzierżawców prywatnych) Temperatury nie usprawiedliwają takiego stanu zbiornika przy którym mieszkamy, bo nocą oscylowały w granicach minus 8 - 10 st. C. Silny wiatr był główną przczyną braku tafli lodowej, chociaż jeszcze dwa tygodnie wcześniej widziałem intensywne parowanie jeziora w niektórych miejscach. Wędkarze z Sejn odwiedzają bardziej bezpieczne zbiorniki znajdujące się w zaciszu lasów i znacznie płytsze. Linka (do strony na FB) z ich połowów sprzed kilku dni podepnę niżej. Obecnie pogoda jest w miarę słoneczna i bez większych opadów śniegu, trochę wieje, ale w dzień da się wytrzymać. Dziś z okien pokoi - znajdujących się na poddaszu, które udostępniamy naszym gościom (od jesieni do wiosny) wykonałem kilka zdjęć na jezioro by zilustrować nietypową sytuację na jeziorze. Dla wędkarza nie jest to być może widok budujący, ale mi trochę pasuje, bo nie muszę w pocie czoła wycinać w lodzie przerębla aby goście z rozgrzanej sauny mogli wskoczyć wprost do wody ;)
Niżej pokażę kilkanaście zdjęć dna jeziora, z echosondy na odcinku około 0,6 km od naszego brzegu na ploso południowe z wiosny 2017r. To jest ten odcinek jeziora, który widać na zdjęciach. Echosonda dobrej klasy, jeśli ktoś umie czytać obrazkowe zapisy z tego urządzenia może wiele się dowiedzieć.

Link: Wędkarstwo Sejny